
Dwa tygodnie do gwiazdki to nie jest już czas na mydło. Nawet potasowe i robione na gorąco. Mydło musi dojrzeć, potrzebuje czasu, każde. Prezenty na ostatnią chwilę.
Są jednak takie kosmetyki, które można wykonać w kilka chwil. Oczywiście pomijam kremy i resztę mazideł, ponieważ wiadomo, że te im młodsze tym lepsze. Przyznajcie się, że macie głęboko schowane dojrzałe mydła potasowe, z którymi niewiadomo co zrobić?! A ja wiem i powiem.
MydłoPeeling cynamonowy. Kosmetyk prezent na ostatnią chwilę.

Receptura na 100g:
15g ulubionego oleju
15g mielonych łupin migdała/wiśni
5g mielonego cynamonu
Gramy są jednocześnie procentami. Zamieszać i gotowe. Mydło musi być luźne, w formie galaretki wręcz. Jeśli macie zwartą, gęstą pastę wtłoczcie w nią wodę albo jescze lepiej napar lub hydrolat cynamonowy. Okolice 10% dodatku wody będą wystarczające w przypadku mydła wykonanego na samych płynnych olejach. Masła w potasowym mydle zawsze potrzebują więcej wody do otrzymania luźnej konsystencji.
MydłoPeeling z węglem.

Receptura na 100g:
15g ulubionego oleju
15g mielonych nasion maku
1g blendu ATLAS
węgiel aktywny na końcu noża (nie za dużo)
Peeling pomarańczowy. Kosmetyk prezent na ostatnią chwilę.

Receptura na 100g:
20g ulubionego oleju
3g eterycznego olejku pomarańczowego
57g cukru białego drobnego
kurkuma sproszkowana na czubku noża
Najpierw łączymy olej z mydłem na gładką papkę. Dlatego, w tym wypadku mydło potasowe może być zwarte. Jeśli chcecie zrobić peeling różowy np. na zblendowanych płatkach róż, zrezygnujcie z mydła. Ponieważ pH mydła nie jest łaskawe dla antocyjanów.
Mydło potasowe po prostu.

Do mydła bazowego dodajemy ulubione tłuszcze, wzbogacamy wodnym wyciągiem z ziół w granicach 10-20% masy mydła. Dorzucamy myjkę rękodzielniczą, bo potasowe mydła używa się najwygodniej z myjkami. Voila!
Zasady:
- jako peelingu możemy użyć wszystkiego co jest ścierne i nie pije wody np. nasiona chia się nie nadają, bo zamiast peelingu stworzą gęsty glut
- wszelkie proszki typu glinki, przyprawy, miki dodajemy na oko, do uzyskania odpowiedniej konsystencji, łatwej w nabieraniu ze słoika
- uwaga na zbyt duży dodatek glicerytów, może powodować rozwarstwienie
- nie dodajemy żadnych kwasów do gotowego mydła
- cukier i sól nie rozpuści się w mydle potasowym, używamy drobnoziarnistych
- aromaty kosmetyczne mogą zagęszczać
- konsystencja stabilizuje się na drugi dzień
- jako dodatek wzbogacający możemy użyć nieudany – rozwarstwiony krem lub masło
- jeśli chcecie użyć dodatków wodnych pamiętajcie o konsystencji
I jeszcze tutaj pomysły –>
Mleczna sól do kąpieli.

I ostatnia najprostsza rzecz na świecie.
Receptura na 100g:
10g mocznika
10g mleka w proszku
Mieszajcie ulubione sole, dobierajcie kolorystycznie olejki i barwniki, którymi mogą być przyprawy. Ponieważ nie każdy lubi wybierać z odpływu rozmoknięte fragmenty, uwaga na suszone zioła. Nie polecam także, moczenia się w cynamonie czy sproszkowanym chilli. Z tego powodu, te przyprawy zostawcie na peeling.
Musująca sól do kąpieli.

Receptura na 100g:
2g eterycznego olejku imbirowego
2g eterycznego olejku kadzidłowcowego
37g soli kłodawskiej
Zdarza się, że kule kąpielowe nie chcą trzymać fasonu?. Żaden problem. Kruszymy je dokładnie, dosypujemy soli i mamy wspaniałą tonizującą sól do kąpieli czy moczenia stóp.
We wszystkich pokazanych kosmetykach bardzo ważna jest kompatybilność składników pod względem wpływu na konkretny typ skóry lub funkcję. Rozgrzewający imbir, antycellulitowy cynamon czy ylang afrodyzjak. Należy je wszystkie połączyć z innymi składnikami działającymi synergistycznie.
Do dzieła, jeszcze czas!
[…] z mydłem potasowym przeznaczonym do ciała. –> tutaj podałam kilka różnych sposobów i tutaj też. Do gotowego mydła potasowego można dodać nieudany, rozwarstwiający się krem albo przerobić […]