Opublikowano 4 komentarze

Krem BB, pielęgnacja i lekka korekta na lato.

Krem BB, pielęgnacja i lekka korekta na lato.

Krem BB pielęgnacja i lekka korekta na lato. To kosmetyk wielofunkcyjny i dlatego doskonały na lato, kiedy nie możesz albo nie chcesz pakować do bagażu kilku kosmetyków. Krem BB to kremowa pielęgnacja i podkładowa korekcja niedoskonałości. Jest na tyle lekki, że absolutnie nie można porównywać go z tradycyjnym podkładem i też nie oczekiwać zakrycia dużych przebarwień, blizn.

Co zrobi ten krem:

 • zatuszuje drobne niedoskonałości
 • wyrówna koloryt skóry
 • nawilży i zapobiegnie TEWL – ucieczce wody ze skóry
 • ochroni przed promieniowaniem UV w niewielkim stopniu

Receptura na 50g kremu zrobionego na zimno:

Krem BB pielęgnacja i lekka korekta na lato – dla cery normalnej/mieszanejKrem BB pielęgnacja i lekka korekta na lato – dla cery naczynkowej/wrażliwej
Faza olejowa 37%
10g olej śliwkowy nierafinowany (20%)
5g olej jojoba nierafinowany (10%)
2g emulgator Neocare P3R (4%)
1,5g stearynian magnezu (3%)

Faza wodna 63%
30,5g hydrolat czeremchowy (61%)
0,25g d-pantenol (0,5%)
0,25g alantoina (0,5%)
0,25g sól kuchenna (0,5%)
0,125g konserwant DHA BA (0,25%)
0,125g konserwant Leucidal MAX (0,25%)
Faza olejowa 39%
11g olej słonecznikowy nierafinowany (22%)
5g olej jojoba nierafinowany (10%)
2g emulgator Neocare P3R (4%)
1,5g stearynian magnezu (3%)

Faza wodna 61%
29,5g hydrolat kocankowy (59%)
0,25g d-pantenol (0,5%)
0,25g alantoina (0,5%)
0,25g sól kuchenna (0,5%)
0,125g konserwant DHA BA (0,25%)
0,125g konserwant Leucidal MAX (0,25%)
Dodatki
4,5g baza tlenkowa (9% masy kremu)
tlenek cynku lub dwutlenek tytanu
mika neutralna, cielista
Dodatki
4,5g baza tlenkowa (9% masy kremu)
tlenek cynku lub dwutlenek tytanu
zielony tlenek chromu lub zielona mika

Wybieraj oleje lekkie schnące, bez dużej zawartości tłuszczowego kwasu palmitynowego i stearynowego. Krem BB pielęgnacja i lekka korekta na lato ma być lekki. Przypomnij sobie artykuł o kwasach tłuszczowych.

Jak stworzyć bazę do kremu BB pielęgnacja i lekka korekta na lato:

Jeśli masz bardzo jasną cerę, porcelanową jak ja, to rozrabiasz bazę z cynkiem / tytanem w proporcjach aż 1:9. Jeśli karnacja jest ciemniejsza, od razu opalasz się na brązowo, wtedy spróbuj na przykład 3:7. Tutaj trzeba zdać się na wyczucie i doświadczenie z używaniem gotowych podkładów czy podobnych kremów. Sama wiesz najlepiej. W przypadku innych emulgatorów tlenki najlepiej łączą się poprzez ucieranie w moździerzu.

Wykonanie kremu BB pielęgnacja i lekka korekta na lato jest bardzo łatwe.

Niczego nie grzejemy. Emulgator neocare P3R jest płynny i od razu gotowy do użytku oraz umożliwia pominięcie ucierania bazy. Wszystko co jest wymienione w fazie olejowej (mimo, że nie wszystkie składniki nią są) mieszaj bagietką razem z bazą i rozbielaczem (cynkiem / tytanem) aż do dokładnego połączenia i zawieszenia tlenków.

Osobno zmieszaj wszystko co jest wymienione w fazie wodnej, sól, alantoina muszą się rozpuścić.

Połącz obie fazy. Bardzo ważny jest sposób. Do fazy olejowej dolewaj po 0,5ml (maksymalnie na raz) fazy wodnej i mieszaj bagietką do dokładnego połączenia. Powtarzaj czynność aż do wyczerpania fazy wodnej. Gotowe 🙂

Konsystencja tuż po zrobieniu krem BB pielęgnacja i lekka korekta na lato. Vid. Ola Figarska

Mika jest wymieniona w dodatkach po to byś mogła nadać połysku skórze. Wybieraj taką, która ma neutralny i ciepły odcień dla cery normalnej. Natomiast jeśli chcesz zatuszować różowe widoczne naczynka czy krostki dodaj zielonego tlenku chromu lub miki o zielonym odcieniu w ilości niemierzalnej, naprawdę na czubku szpilki.

Oczywiście możesz też dodać innych składników, które lubisz i zwykle dodajesz. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to barwa. Gliceryty ziołowe, napary roślinne, ciemne olejki eteryczne, mogą zaburzyć kolory tlenków. Możesz też zrobić BB na swoim ulubionym kremie, jednak trudnością może okazać się dokładne rozprowadzenie bazy, bo emulgator neocare P3R sprzyja łatwemu zawieszeniu tlenków, a typowe emulgatory nie, więc przy ich użyciu trzeba się dużo więcej napracować i mogą zostać grudki w kremie.

Krem w opakowaniu wydaje się ciemny ale takim nie jest na skórze. Fot. Ola Figarska

4 komentarze do “Krem BB, pielęgnacja i lekka korekta na lato.

 1. Hej, jaką rolę pełnią tu tlenki? Czy sama mika cielista nie wystarczyłaby?
  Pozdrawiam serdecznie

  1. Tlenki żelaza – żółcień, czerwień oraz brąz razem z tlenkiem cynku i/lub dwutlenkiem tytanu mają za zadanie nadać gotowemu produktowi barwy podobnej do koloru naszej skóry.
   Tlenek cynku i dwutlenek tytanu, poza kwestią rozjaśnienia mieszanki tlenków żelaza i nadania jej pożądanego koloru, pełnią również funkcję fizycznych filtrów przeciwsłonecznych.
   Sama cielista mika nie będzie miała niestety właściwości kryjących, jedyne rozświetlające.

 2. Dziękuję za ten wpis!
  Czy można do bazy kremowej dodać gotowy puder.podkład w proszku? Mam słabe wspomnienia z przygotowania od zera podkładu/pudru (Próbowałam kiedyś stworzyć sobie puder w Kolorówce i przyznam, że ucieranie w moździerzu mik i tlenków było trochę u.p.i.e.r.d.l.i.w.e. Uznałam, że nakład pracy jest niewspółmierny do uzyskanego efektu).

  1. Przygotowanie barwników z tlenków żelaza i dwutlenku tytanu lub tlenku cynku jest trochę pracochłonne, ale neocare uciąga również nieroztarte pigmenty mineralne. Trzeba tylko pamiętać, że nie masz wtedy pełnej kontroli nad kolorem i dobrze dodawać w takim przypadku małe porcje pigmentów.
   Ale oczywiście, jeśli masz swój ulubiony puder lub podkład mineralny w proszku, dodawaj śmiało! W końcu baza kolorystyczna jest już gotowa 😉

Leave a Reply