Pierwsze kroki mydlarza – sprzęt do mydła.

Opublikowano 10 komentarzy

Do zrobienia mydła nie potrzebujesz wiedzy tajemnej. Nieprawdą jest też, że potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Przeważnie wystarczą naczynia, pojemniki, mieszadła, foremki itp. które mamy w domu. Jaki więc jest ten sprzęt do mydła?

Naczynie do robienia ługu

Najwygodniejsze naczynie będzie o pojemności 400-500ml. Tyle ługu nie zdarzy nam się raczej zrobić na jeden raz 😉 Ze względu na żrące właściwości roztworu wodorotlenku, bezpieczniej jest zostawić duży zapas wolnego miejsca w naczyniu np. w razie przechyłu czy też wygodnego przenoszenia. Najlepiej żeby miało ucho do przenoszenia, dzięki któremu ciecz w naczyniu będzie łatwiej ustabilizować.
Wybierając naczynie możesz skorzystać z kilku opcji:

 1. Słoik – Nie jest to jednak najlepszy wybór. Słoiki są wykonane ze szkła mało odpornego na substancje chemiczne i wahania temperatur. Wykonane z wadami – bąbelki powietrza, łączenia, rysy. Po kilku użyciach może po prostu pęknąć i narobić szkód.
 2. Zlewka laboratoryjna – wykonana z odpornego szkła borokrzemowego i posłuży na długo. Można je kupić za kilkanaście złotych w sklepie internetowym lub stacjonarnym.
 3. Naczynie z polipropylenu (PP) lub polietylenu (PE) – To popularne plastiki w gospodarstwie domowym. Oba odporne na temperaturę ale słabo odporne na ług i jego temperaturę. PP lepiej radzi sobie z roztworem wodorotlenku sodu, a PE lepiej z roztworem wodorotlenku potasu. Jednak podobnie jak słoiki są nietrwałe i co najwyżej do kilkukrotnego użycia. Nie polecam – niech odmierzają mąkę i mleko 😉

Mieszadło do ługu

Polecam bagietkę szklaną, bo jest niezniszczalna. Oczywiście można użyć drewnianych pałeczek do sushi czy bambusowego patyczka ale pamiętaj, że będzie to użycie jednorazowe. Ważnym jest, aby kupić bagietkę choć w 1/3 wystającą poza naczynie. Dostępne są one w tych samych sklepach co zlewki.

Waga

Elektroniczna waga na baterie, z dokładnością do 1g. Bez wagi nie może być mowy o robieniu mydła. Żadne odmierzanie na szklanki, wiadra i  kieliszki nie wchodzi w grę. Wodorotlenek sodu wymaga precyzji – bez wagi nie zrobimy mydła prawidłowo!

Naczynie do topienia tłuszczów

Naczynie to będzie jednocześnie naczyniem, w którym powstanie mydło, czyli wlejemy do niego ług . Możemy użyć :

 • Miski szklanej – są wykonane ze szkła mało odpornego na substancje chemiczne i wahania temperatur. Nie można pominąć faktu, że skąd wziąć tak dużą miskę która pomieści i ług i tłuszcz jednocześnie. Po drugie może pęknąć podczas blendowania!
 • Garnek emaliowany lub stalowy – oba wybory są dobre. Pamiętaj jednak, że decydując się na garnek z metalu, upewnij się czy jest to stal – a nie żaden inny metal z którym mydło może wchodzić w reakcję.
 • Wolnowar – można się o niego pokusić chcąc robić mydło metodą HP (czyli na gorąco) lub w przypadku robienia mydła potasowego. Jednak nie jest to niezbędnik!

Ważne żeby naczynie było odpowiednio duże, aby pomieścić tłuszcze i ług oraz było dla nas wygodne przy przelewaniu masy mydlanej do formy. Nie można używać naczyń teflonowych, z metali innych niż stal, szczególnie aluminiowych.

Blender

Oczywiście da się bez niego zrobić mydło np. tylko przy pomocy łyżki (z pewnymi wyjątkami), ale będzie to trwało godzinami 😉 Blender może mieć niską moc, ale dobrze żeby miał stopniowaną prędkość. Polecam stalowe końcówki – łatwo jest je umyć i zneutralizować. Nie wchodzą w reakcję z niczym, czego o plastikowych powiedzieć nie można. Zmyć marchewkę z białej plastikowej końcówki – graniczy z cudem, a co dopiero barwniki używane do mydeł 😉

Formy

Temat rzeka 🙂
Nada się wszystko co jest drewniane (te należy wyłożyć papierem do pieczenia, grubą folią), silikonowe, z mocnego plastiku, pleksi. Użyj pudełka po lodach, skrzynki po winie, kartonu po soku lub kup dedykowaną formę dla mydlarzy. Forma nie może być metalowa, szczególnie aluminiowa, bo wejdzie w reakcję z mydłem. I tu wyjaśnię różnicę dlaczego w przypadku naczynia do mieszania ługu z tłuszczem można stosować metal (tylko stal), a w przypadku formy już nie!
Po pierwsze – wyciąganie mydła z takiej formy jest najzwyczajniej w świecie niewygodne!
Po drugie i najważniejsze – jeśli chodzi o formy metalowe. Nigdy nie mamy pewności co do składu formy metalowej. Z reguły znajdziecie tam aluminium, a ono wchodzi w reakcje z mydłem ! Dlatego najlepiej z nich zrezygnować 😉
Przy używaniu kartonów po sokach (tetra pak), należy zwrócić uwagę czy warstwa powlekająca / oddzielająca produkt od warstwy aluminium nie jest uszkodzona.
Forma drewniana pozwala oddychać mydłu i szybciej odparowywać wodę. Silikonowe dają mnóstwo możliwości dekoracyjnych.

Krajalnica

Jeśli jako formy użyjemy kartonu albo dużej skrzynki drewnianej czy keksówki silikonowej – mydło trzeba będzie pokroić. Niezbyt gruby, duży nóż tzw. szefa i linijka wystarczy 😀 Można też użyć falowanego noża do warzyw, kupić krajalnicę do mydła, w której częścią tnącą jest struna lub ostrze, skrzynkę uciosową w sklepie budowlanym. Ograniczeniem, tak jak w przypadku form jest wyobraźnia.

Ubiór ochronny

Okulary – zwykłe okulary ochronne do kupienia w sklepie budowlanym. Dobrze jest je przymierzyć żeby pasowały i nie zsuwały się z głowy. Rękawice – wybór jest ogromny. Trzeba szukać takich, które są odporne na alkalia. Jednorazowo wystarczą te używane do sprzątania. Bardzo ważne żeby były dobrze dopasowane do dłoni, lepiej zbyt ciasne niż za luźne. Można też zaopatrzyć się w fartuch laboratoryjny 🙂
Więcej o BHP i Twoim bezpieczeństwie pisaliśmy tutaj —> [klik]

Pomocnicy

Nieocenionymi są szpatułki silikonowe – genialnie wygarniają resztki masy mydlanej z naczynia. Termometr taki ze szpikulcem jak do wędzenia lub pieczenia w piekarniku – do mierzenia temperatury roztworu wodorotlenku i tłuszczów. Patyki do szaszłyków, pałeczki do sushi, zagięty drut – do robienia wzorów. Butelki z dziubkiem, rękawy z końcówkami – te do kremów – do dekoracji. Pieczątki gotowe do ciastek lub na zamówienie, literki do odciskania w mydle napisów. Nawet elementy od ciastoliny czy inne skarby z pokoju dziecięcego 🙂 Paski do mierzenia pH gotowego mydła.

Najważniejszy sprzęt do mydła to SPOKÓJ. Jeśli nim dysponujemy nie stanie się nic złego i mydło zawsze wyjdzie.

Tak to wygląda pokrótce. Tak naprawdę sami dobieramy sobie sprzęt według potrzeb i możliwości. W starożytności blenderów nie znano a jednak mydła powstawały, więc do dzieła!

A jak zrobić pierwsze mydło poczytacie tutaj –> klik.

Odpowiedzi na pytania i porady szukajcie na grupie społecznościowej mydlarzy –> klik.

Zapisz się do Newslettera Ukręcone już DZIŚ!

10 komentarzy do “Pierwsze kroki mydlarza – sprzęt do mydła.

 1. […] Jeśli chcesz się dowiedzieć o potrzebnym sprzęcie na początku Twojej mydlarskiej drogi —> [klik do artykułu] […]

 2. Dobrze rozumiem, że blender użyty do mydła będzie już tylko do użytku w tym celu?
  Ale wystarczy zwyklaczek?

  1. Niekoniecznie, jeżeli jesteś go w stanie dokładnie umyć (ma szpary), może być też do jedzenia i tak, wystarczy najtańszy i najprostszy.

 3. Litrowy garnek na tłuszcze (i mydło) będzie wystarczający? Czy jednak 700g mydła będzie miało większą objętość niż 700ml?

  1. Można tak mniej więcej porównywać 🙂

 4. Ƭouche. Great arguments. Keep up the amazing work.

 5. Tak jest! Film instruktażowy 😀

 6. <3 A papier do wykładania formy?! Papieeeer XD Bo jak robię mdyło, to mi bokami podcieka :< Nie umiem fachowo formy papierem wyłożyć :/

  1. Toż jest wymieniony “Nada się wszystko co jest drewniane (te należy wyłożyć papierem do pieczenia, grubą folią), silikonowe,..” 😛 Film instruktażowy wstawię ale tylko w duecie 😀

 7. Widzę, że zdecydowałaś się mieć jednak swoje miejsce w sieci z mydłami🙂Bardzo Ci gratuluje i kibicuje!!!! 😀

Leave a Reply