Opublikowano Dodaj komentarz

Co można zrobić z żywicy wiśniowej. 3 receptury!

Co można zrobić z żywicy wiśniowej.

Myślę, że jeśli masz w okolicy drzewo wiśniowe lub czereśniowe, już nigdy nie kupisz ekstraktu ze smoczej krwi. Przeczytaj! Ważne, proszę nie nacinajcie kory, by pozyskać materiał. Z pewnością znajdziecie uszkodzone drzewo.

Co to jest żywica wiśniowa lub czereśniowa?

Wszystkie drzewa owocowe z rodzaju Prunus – wiśnia, czereśnia morela, brzoskwinia wydzielają żywicę, a właściwie gumożywicę. Tylko uszkodzone mechanicznie, mrozem lub ostrym słońcem. W ten sposób próbują zasklepić ubytki w pniu i gałązkach. Tak naprawdę to nie jest to ani troszkę żywica, jaką znasz np. sosnowa czy kadzidłowa.

Skład chemiczny ważny dla skóry i włosów. To z jednej strony związki przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe oraz antyoksydacyjne: związki fenolowe, takim jak kwas p -hydroksybenzoesowy, kwas p -kumarowy, kwas kawowy, apigenina, pinocembryna, pinobanksyna, galangina, kwas chlorogenowy, katechina, rutyna, naringenina, kemferol, chryzyna i kwercetyna.

A z drugiej strony powlekające polimerowe wielocukry ochronne i nawilżające: konkretnie w wiśni jest 30,1% kwasu uronowego, 13,3% pentozy, 11,8% arabinozy, 4,9% metylopentozy, 40,5% galaktozy. Tak, mimo, że nazwy chemiczne wskazywać mogą na inne substancje, to są cukry. Żywice drzew owocowych, różnią się między sobą zawartością poszczególnych cukrów. Czereśnia zawiera 31,6% arabinozy, 27,7% galaktozy i 10,1% kwasu uronowego. Gdybym miała wybierać, wolałabym jednak czereśnię, ze względu na więcej arabinozy, tworzącej ochronną powłokę a mniej nawilżających cukrów prostych i dwucukrów.

Ten skład chemiczny jest niemal zero jedynkowy w stosunku do żywicy z draceny czy krotona, z których pozyskuje się tak zwaną smoczą krew. Z dalekich krain, coraz bardziej eksploatując środowisko.

Co można zrobić z żywicy wiśniowej.
Co można zrobić z żywicy wiśniowej.

Działanie w kosmetykach.

Drzewo chroni uszkodzone miejsca przed wniknięciem szkodliwych drobnoustrojów i zanieczyszczeń oraz przed utratą wody. Weźmy, więc z niego przykład i dodawajmy żywice owocowe do kosmetyków! Sprawdzi się przy cerze dojrzałej i zniszczonych włosach. Po prostu je wygładzając i zapobiegając dalszym uszkodzeniom i parowaniu wody. Przeciwutleniacze mają ogromny wpływ na poprawę kondycji skóry dojrzałej i zniszczonej, takiej bez życia.

Dzięki zawartości substancji przeciwdrobnoustrojowych i przeciwzapalnych, będzie doskonała do kosmetyków dla trądziku młodzieńczego. I teraz dalej, skoro właściwości są przeciwutleniające i przeciwzapalne a do tego powlekające, koniecznie trzeba wypróbować w kosmetykach dla cery naczynkowej, przy trądziku różowatym. Przede wszystkim w stanach zaostrzenia. Nie pozwoli na rozwój mikroorganizmów i ochroni przed utratą wody i dostępem zanieczyszczeń.

Jak zrobić ekstrakcję żywicy z drzewa owocowego.

Wielocukry – polisacharydy, oligosacharydy i dwucukry, a w końcu cukry proste – bez problemu rozpuszczają się w wodzie. Szybciej w ciepłej, a jeszcze szybciej w niskostężonym alkoholu. Najważniejsze żeby nie zalewać żywicy alkoholem o stężeniu powyżej 40%. Wtedy ulegnie ścięciu polimerowa struktura arabinozy i kwasy cukrowe uronowe. Kwasy cukrowe?! Tak, coś nowego. Były już alkohole cukrowe np. ksylitol i gliceryna. A tu kwas uronowy, czyli kwas cukrowy. Do tego wszystkiego arabinoza wcale nie jest polisacharydem tylko pięciowęglowym cukrem prostym, za to wchodzi w skład polisacharydów. Znacie gumę arabską, ciągnący się klej szkolny o bursztynowym kolorze. No właśnie, to między innymi arabinoza.

Czy to jest ważne, że alkohol może być witaminą (np. kwas askorbinowy) a cukier prosty może mieć funkcję polimeru? To tylko nomenklatura związków chemicznych, wynikająca z ich budowy. Dla świrów chemicznych może i ważne. Dla twórcy kosmetyków liczy się przede wszystkim funkcja i interakcje. Alkohol pełni tutaj też rolę konserwującą, można przechowywać taką żywicę długo.

50 gramów świeżej gumożywicy

200-300 gramów etanolu o mocy 20%

Zalej rozdrobnioną żywicę i zostaw na dobę lub kilka. Możesz potrząsać co jakiś czas. Nie ma w tej ekstrakcji żadnej filozofii. Pamiętaj o zachowaniu powyższych proporcji. Inaczej w słoiku otrzymasz gluta do rozcieńczenia.
żywica wiśniowa
żywica wiśniowa

Letni regenerujący krem pomidorowy do twarzy z żywicą wiśniową.

faza wodna 75%faza olejowa 25%
65% sok pomidorowy – wyrównanie kolorytu13% olej pomidorowy nierafinowany – regenerujący
5% ekstrakt z żywicy wiśniowej – ochronnie5% olej z nasion baobabu nierafinowany – regenerujący
3,5% mocznik – nawilżająco5% emulgator GSC – łączy olej z wodą
1% glukozyd decylowy – poprawa wchłanialności1,5% ekstrakt CO2 z granatu – przeciwutleniacz
0,5% ekologiczny konserwant0,5% witamina E miks – przeciwutleniacz

Robiłam dwuzlewkowo. To znaczy wszystko co rozpuszcza się w oleju do jednej zlewki, a do drugiej wszystko co rozpuszcza się w wodzie. Sok pomidorowy przefiltrowany dwukrotnie. Składniki widoczne kursywą i olejki eteryczne dodałam do gotowego już kremu. Mocznik i sok pomidorowy doskonale się uzupełnią, nie trzeba regulować pH.

Wykonanie jest bardzo proste, najważniejsze by stopić emulgator do płynności. Znajdziesz podobne kremy w kategorii TWARZ na blogu <– Ten krem będzie nadawał się do butelki z pompką, jest dość płynny i lekki. A sok pomidorowy, nadaje cudnego brzoskwiniowego koloru. Krem dla buzi potrzebującej regeneracji posłonecznej i dojrzałej. Dla poprawy zapachu, dodałam jeszcze 0,3% blendu olejków eterycznych FRUIT PUNCH.

Letnie regenerujące serum pomidorowe do twarzy z żywicą wiśniową.

faza wodna 60%faza olejowa 40%
35% sok pomidorowy – wyrównanie kolorytu30% olej pomidorowy nierafinowany – regenerujący
10% ekstrakt z żywicy wiśniowej – ochronnie26% olej z nasion baobabu nierafinowany – regenerujący
14,75% mocznik – keratolitycznie2,5% ekstrakt CO2 z granatu – przeciwutleniacz
0,25% ekologiczny konserwant1,5% witamina E miks – przeciwutleniacz

Po prostu wszystko zmieszaj, przelej do butelki z pipetą i używaj na noc. Serum dla skóry potrzebującej regeneracji posłonecznej i dojrzałej.

Pianka myjąca do cery trądzikowej z żywicą wiśniową.

faza wodna 100%
42% hydrolat rozmarynowy – antyseptycznie i pachnąco
35% sok pomidorowy – wyrównanie kolorytu
10% ekstrakt z żywicy wiśniowej – ochronnie i antyseptycznie
3% ekstrakt z dziurawca – przeciwzapalnie – wykorzystaj jaki masz, może być olejowy
3% ekstrakt skrzypowy – pobudza syntezę kolagenu, regeneruje – odwar zakwaszony
3% ekstrakt niecierpkowy – powlekająco – regenerujący, napar spryskany wcześniej alkoholem
3,5% glukozyd decylowy – mycie i pienistość
0,25% olejek eteryczny pomarańcza
0,25% ekologiczny konserwant

Zmieszaj i przelej do butelki z pompką pianotwórczą. Podaruj nastolatkowi!

Zostaje temat kosmetyków do włosów z żywicą drzew owocowych, ale to jest już zupełnie inna historia. Za miesiąc wykorzystamy jej właściwości na warsztatach włosowych.


Źródła:

Chemical composition and antifungal potential of apricot, sour cherry, and cherry tree bio-products (resins) against food-borne molds Author links open overlay panel. Oktay Tomar, Gökhan Akarca, Veli Gök, Ömer İstek, Kocaeli University, Faculty of Agriculture, Arslanbey Campus, 41285, Kocaeli, Turkey, Afyon Kocatepe University, Faculty of Engineering, Department of Food Engineering, 03200, Afyonkarahisar, Turkey, Ahmet İpek Meat Co, Organized Industrial Zone, 1st Street, Afyonkarahisar, 03200, Turkey

Dragon’s blood: Botany, chemistry and therapeutic uses Deepika Gupta, Bruce Bleakley, Rajinder K. Gupta, a University School of Biotechnology, GGS Indraprastha University, K. Gate, Delhi 110006, India Department of Biology & Microbiology, South Dakota State University, Brookings, South Dakota 57007, USA

Leave a Reply