Opublikowano 45 komentarzy

Zrób sobie płyn do prania.

płyn do prania

Ostatnio przypomniało mi się, że istnieje coś takiego jak płyn do prania. To taki detergent o konsystencji między płynem a żelem. Nie da się ukryć, że płyn jest łatwiejszy w dozowaniu i przygotowaniu. Używacie? Ja dawno temu używałam sklepowego, bo wtedy nie wiedziałam, że z mydła można zrobić wszystko, nawet maść. Zrób sobie płyn do prania.

Skład takiego detergentu, pierwszego z brzegu wygląda następująco: Woda, Alkilobenzenosulfonian sodu, Sodium Dodecylbenzenesulfonate, Betaina kokosowa, Sól sodowa oksyetylowanego (2) i siarczanowanego alkoholu – Sodium Laureth Sulfate, Natrii laurilsulfas, Sole sodowe wyższych kwasów tłuszczowych – mydło, Sodium Tallowate – mydło, Fosfoniany, Gliceryna, Wersenian tetrasodu roztwór, Tetrasodium EDTA, Etoksylowana lanolina, Kopolimer 1-winylo-2- pirolidonu i 1-winyloimidazolu, Wodna emulsja polidimetylosiloksanów z wypełniaczem, Wodna dyspersja kopolimeru akrylowo-styrenowego, Kompozycja zapachowa – Parfum, 2-bromo-2-nitropropane-1,3- diol 52-51-7 Bronopol 15. 2-Oktylo-2H-izotiazol-3-on.

Ktoś to ogarnia?

A skład płynu, który zrobimy będzie taki: Aqua, Potassium Canolate, Potassium Cocoate, Alcohol (ester), Potassium Citrate.

Ja dodałam jeszcze olejki eteryczne, więc u mnie dojdzie Mentha Piperita Oil, Eugenia Caroyphyllus Leaf Oil, Rosmarinus officinalis Leaf Oil, Styrax Benzoin Resin Oil

A teraz znajdź różnice! Z receptury powinno wyjść jakieś 1,5l. Zrobimy biało-mleczny płyn do prania, na wzór sklepowych. Pachnący, odkażający pranie, pralkę i powietrze jeśli będziecie suszyć w domu!

płyn do prania
Pieniący się płyn do prania. Fot. Mila Wawrzenczyk

Receptura mydła potasowego na płyn do pralki, płyn do prania

250g oleju kokosowego rafinowanego (50%)

250g oleju rzepakowego rafinowanego (50%)

153g wody

138g wodorotlenku potasu (zaznaczamy 90%)

25g wódki 40% – stosunek 5% do masy tłuszczów

15g kwasu cytrynowego – stosunek 3% do masy tłuszczów

po żelowaniu:

około 700-750g wody (najlepiej destylowanej) – nigdy nie więcej niż cała waga gotowego mydła

20-45g olejku eterycznego (użyłam blend Minty Clean w ilości 22g) – stosunek 2% do masy gotowego płynu

To jest receptura na mydło potasowe robione metodą CP, czyli na zimno

Niczego nie grzejemy – to ważne, ani tłuszczów (dla przyspieszenia procesu saponifikacji nie topimy oleju kokosowego), ani masy mydlanej (dla zachowania ilości dodanej wody).

Tłuszcze odmierzamy w słoik lub garnek stalowy, takie które da się szczelnie zamknąć. Na tyle duże by potem można było dodać prawie drugie tyle wody. Nie róbcie tego w plastiku, plastik nie trzyma ciepła i zmydlanie trwa dłużej albo w wyniku wychłodzenia nie chce ruszyć.

Oczywiście ja zaczynam metodą, na lenia czyli wszystko naraz do jednego słoika.

płyn do prania
#wciepywane Fot. Mila Wawrzenczyk

Jeśli robicie potasa na zimno z wodą 1:1, pamiętajcie o zwiększeniu masy wody o masę kwasu (w innych przypadkach o masę wszystkiego co potrzebuje wody by się rozpuścić).

Jeśli jakiś składnik zabierze wodę wodorotlenkowi to ten się nie rozpuści, pozostawiając żrące grudy. Ja powyższą recepturę już przeliczyłam odpowiednio. Druga rzecz to blendowanie. Po pierwszych bzykach zauważycie, że płatki wodorotlenku opadają na dno nierozpuszczone. Dzieje się tak dlatego, że KOH jest pogubiony, bo chciałby brać się za tłuszcze a nie może, bo razem z wodą stworzyły emulsję na chwilę. Ja daję wtedy odsapnąć na miutę a potem blenduję przykładając końcówkę do dna słoika, tak żeby łapać blenderem jak najmniej tłuszczów zawieszonych ponad wodą z płatkami KOH. To bardzo ważne dla niewprawnego mydlarza, więc bądźcie czujni, bo nie dzieje się to w minutę, jednak trwa troszkę dłużej. Chodzi o to by nie doprowadzić blendowaniem do żelowania przed rozpuszczeniem wodorotlenku.

Po pierwszym zblendowaniu. Fot. Mila Wawrzenczyk

Jeśli nie jesteście pewni, zróbcie po prostu roztwór KOH i kwasu cytrynowego, czyli ług.

W kolejności – woda, kwas, wodorotlenek. Potem w to wlejcie/wrzućcie odważone oleje lub odważajcie je bezpośrednio do ługu. Nie blendujcie non stop. Tylko co jakiś czas, co kilka minut, kilkanaście sekund. Nie wyjmujcie końcówki blendera ze słoika. Nic mu nie będzie. Odpinajcie tylko silnik. Szkoda brudzić wszystko dookoła.

Dolewamy alkohol. Fot. Mila Wawrzenczyk

Po pół godzinie, półtorej maksymalnie (trzeba też wziąć pod uwagę warunki środowiskowe, zimne pomieszczenie, kamienny blat), masa zaczyna gęstnieć, choć nadal się rozwarstwia ale nie jest już lejącym się płynem. Przypominam nie grzejemy! Dolewamy alkohol. Za chwilę zacznie żelowac. Ten kolor na zdjęciu pochodzi z whisky, nie miałam nic innego pod ręką.

Budyń potasowy, to jeszcze nie jest gotowe mydło. Fot. Mila Wawrzenczyk

Po zblendowaniu (dokładnym!) z alkoholem pokaże się gładki jednolity budyń. Ściągamy resztki masy mydlanej z blendera i zmieniamy mieszadło na łyżkę czy łopatkę silikonową. Tej drugiej nie umiem używać do mieszania, cóż.

płyn do prania
Voila! Fot. Mila Wawrzenczyk

Po kilkunastu minutach będzie już po żelowaniu. Porównajcie struktury z dwóch powyższych zdjęć.

Ok mydło jest i co dalej.

Otóż, nie czekając na nic, czyli ochłodzenie masy czy tym bardziej dojrzałość mydła, od razu zalewamy ciepłą wodą. Jeśli pozwolimy mydłu odsapnąć otrzymamy jasnobursztynowy płyn. Ciepła woda = płyn, wrząca woda = żel. Teraz niech mi ktoś powie, że przeżelowane mydło można używać od razu, bo to nie ma żadnego znaczenia. Wodą mniej więcej w temperaturze mydła, może być chłodniejsza nieco. Mydła powinno być około 800g, nie przekraczajcie tej wagi dolewanej wody (może się rozwarstwiać). Nieco mniej, czyli te 750g (nawet 700g) zapewni odpowiednią konsystencję. Możecie też próbować dolać mniej, przykładowo 600g, wtedy powinien wyjść żel ale w tym wypadku nie gwarantuję mlecznego koloru. Rozpuszczanie zawsze w szczelnie zamkniętym słoju/opakowaniu bez dostępu powietrza.

płyn do prania
Dolewamy wodę. Fot. Mila Wawrzenczyk

Po dolaniu wody, znów blendujemy, więc nie myjcie końcówki blendera. Dokładnie. Pokaże się piana ale spokojnie ona opadnie, ponieważ nie ma tu żadnego składnika utrzymującego pianę na wierzchu (np. kwasu stearynowego). Nie przejmujemy się dojrzewaniem, to mydło nie służy do pielęgnacji skóry, tylko ma skutecznie oczyszczać. Można też zrobić wszystko naraz, czyli ług + oleje + pozostała woda do rozcieńczania. Tyle, że taki sposób zajmie więcej czasu, najlepiej żeby był przeprowadzany w cieple, wolnowar lub płyta na najniższym grzaniu. Dla niewprawnego mydlarza, może być trudne określenie czy już gotowe, dlatego trzeba sprawdzać pH papierkami.

Uwaga na olejki eteryczne i aromaty kosmetyczne.

Kiedyś dolałam olejku eterycznego z trawy cytrynowej do żelu mydlanego zrobionego z mydła octowego gospodarczego. W oczach zrobiła się kaszka z mydła a na dnie woda. Taka wtopa, zepsułam gładki jednolity żel w dobrej wierze. Dlatego tym razem postanowiłam przetestować blendy olejków eterycznych. Jeśli miałoby się coś stać stałoby się natychmiast. Minty Clean zawiera miętę pieprzową, goździk z liści i rozmaryn. Tidy Lemon ma w składzie cytrynę, limonkę i drzewo herbaciane. Oba z dodatkiem żywicy benzoesowej utrzymującej dłużej olejki eteryczne w działaniu. Nie wydarzyło się nic, nie rozwarstwiło się ani trochę. Do dziś nie wiem czy wtedy to była wina mydła sodowego czy olejku lemongrass. Jeśli chodzi o kompozycje zapachowe, nie pomogę, bo mam je gdzieś.

Testy olejków eterycznych. Fot. Mila Wawrzenczyk

Dozowanie. Postępuję dokładnie jak ze sklepowymi płynami. Dodaję 100-150ml, na sześciokilogramowy wsad, w zależności od zabrudzenia. Można używać do prania niemowlęcych szmatek ale bez żadnych zapachów i olejków.

płyn do prania
Płyn do prania. Mila Wawrzenczyk

Bierzcie i róbcie. Podajcie źródło. Do czego jeszcze się przyda – mycie wszystkich powierzchni, włącznie z szybami, bo kwas cytrynowy a właściwie cytrynian potasu zapobiega osadom.

45 komentarzy do “Zrób sobie płyn do prania.

  1. Chciałam dużo i szybko. Całość zrobiłam w ok 3h. Ph po 4 dniach ok 11:( Mogę to naprawić?

    875 g oleju kokosowego rafinowanego (50%)

    875 g oleju rzepakowego rafinowanego (50%)

    534 g wody

    483 g wodorotlenku potasu (zaznaczamy 90%)

    88 g wódki 40% – stosunek 5% do masy tłuszczów

    52.5 g kwasu cytrynowego – stosunek 3% do masy tłuszczów

    po żelowaniu:

    2450 g wody (najlepiej destylowanej) – nigdy nie więcej niż cała waga gotowego mydła

    1. To jest normalne pH mydła gospodarczego po kilku dniach. Nie trzeba poprawiać.

  2. Dziękuję bardzo za przepis- jestem zachwycona tym płynem robię go bez przerwy. Pranie nie potrzebuje nawet płynu do płukania. i polecam go z całego mojego mydlanego serducha 😘. Beata😁😁

  3. Gratulacje dla Pani, mistrzowski przepis. Zrobiłem i jest taki jak na filmiku. Po czterech tygodniach dodałem wodę, trochę musiałem ruszyć masę łyżką. Dodałem jednak jeszcze 200 ml wody po kilku dniach w sumie 1 litr. Dzisiaj będę robił kolejny żel, niech dojrzewa, do prania też super. Pozdrawiam Henryk

    1. Cieszę się, dziękuję 🙂

  4. Zrobiłam według Twojego przepisu ale chyba nie doczytałam do końca, mój błąd. Koh zrobiłam na wodzie w stosunku 1:1 z uwzględnieniem wagi kwasku cytrynowego i pozostawiłam do żelowania. A na drugi dzień zonk. Mydło twarde,że nawet łyżki nie można było włożyć. Zalałam wodą i musiałam dobrze się nagimnastykować żeby się rozpuściło. Ale udało się, mam nadzieję, że wyszedł mi żel do prania.
    Dziękuję za każdy wpis, stanowisz
    Miła, wielką inspiracje dla mnie.

    1. Również i mnie się zdarzyło i gimnastyka musiała być 😉

  5. A czy może to być inny olej zamiast rzepakowego np sezamowy lub ryżowy. Mam takowe

  6. Czy mogłabym jakoś zastąpić alkohol?

    1. Możesz spróbować gliceryną ale to nie będzie to samo, nie zadziała tak samo, tylko przyspieszy saponifikację.

  7. Witam nie wyszło mi mydło potasowe cp “zrób sobie mydło do prania” wiem że są sposoby na uratowanie ale nie wiem jak. 🤔Mydło pieni się, dobrze rozpuszcza nawet nie pozostawia dużo tłustego ale czuję że żre i oddzielił się olej rzep.od oleju kokosowego na wierzchu jest jakby pianka mieniąca, test na kurkumie czerwony prawie bordo. Myślę że źle połączył się ług od samego początku bo wszystko na raz wrzuciłam zasyczało i się przestraszyłam później dosypałam resztę koh zblendowałam ale przypuszczam że za wysoko i połączyło się z olejem następnie po ok h niby się zaczęło grzać połączyło w emulsję i zaczęło rozwarstwiać zamieszałam kilka razy ale ciągle była jakby jedna emulsja i nie wiem czy źle że mieszałam? Ciągle było ciepłe ale jakby zaczęło stygnąć więc bałam się że będzie za późno i dodałam alk. nie zauważyłam żeby żelowało 😱Przepraszam za tak długi kom ale może dzięki temu uratujesz mnie lub podpowiesz jak 2 raz poprawnie zrobić, proszę.🙈

    1. Ewa, wszystko książkowo właściwie 🙂 Zamknij w słoiku i zostaw, ono reaguje, robi się, możesz co jakiś czas zajrzeć i pomieszać. Potasowe mydło zawsze się zrobi, choćbyśmy nie wiem jak mu utrudniali. Wszystko zrobiłaś, jak trzeba, daj mu czas 🙂

  8. Ja tu po dodaniu wody zostawiłam w otwartym garnku do rana bo mi się dzieć obudził. Jak ten dostęp powietrza oddziałuje?

    1. Magda może się pojawić biały osad potash, może się zrobić zastygła twardsza skorupka, ale tak naprawdę to wystarczy pomieszać i będzie dobrze działało nadal. Nie martw się.

  9. mam pytanie 😉
    podczas domowej produkcji cytrynówki (dość intensywnej) pozostał mi taki gesty osad z cytryn i alkoholu. Mam tego ze 2 litry i się tak zastanawiam czy mogłabym ten osad użyć do produkcji płynu do prania, ale nie wiem dokładnie jakie jest tam stężenie alkoholu i kwasu… Jeśli nada sie to do płynu, to kiedy należy ten szlam dodać? Do ługu czy dopiero w etapie dodawania alkoholu?
    Ewentualnie do czego mogłabym tą poprodukcyjną pozostałość wykorzystać?
    Jest tam cukier i też nie wiem jakie stężenie…
    Z góry dziękuję za pomoc 🙂

    1. Małgosiu, ja bym zrobiła na tym mydło potasowe do ciała, jednak ta niewiadoma kwasu może spowodować zbyt wysokie przetłuszczenie i niepożądany tłuszcz na ubraniach. Reszta super, to może być naprawdę świetne mydło do ciała.

    2. Dziękuję za wskazówki.
      Potasa do ciała jeszcze nie robiłam, ale najwyższy czas ukręcić i szłam cytrynowy wykorzystać 🤭💪

  10. Mam pytanie, czy po dolaniu ciepłej wody odstawiam słoik, żeby mydło się rozpuściło, czy może dolewam i blenduję?
    Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

    1. Ilona, tak jak jest we wpisie “Po dolaniu wody, znów blendujemy, więc nie myjcie końcówki blendera. Dokładnie. “

  11. Za drugim razem wyszło mi piekielnie twarde. Po dodaniu alkoholu w sekundę zrobiło się twarde, w zasadzie można było zrobić mydło w kostce. Nie wiem kiedy przeżelowało (chyba, że alkohol dodałam za późno), ale pH ma 8. Udało mi się to rozpuścić w 600ml wody, ale łatwo nie było. Jest jakaś przyczyna? Może dlatego, że dodałam jeszcze ciepły ług do olejów w temperaturze pokojowej?
    KOH 152.44g – z kalkulatora wyszło 141.94 + 10.5g dla zneutralizowania 15g kwasu cytrynowego.
    Alkoholu dałam 15g 70%
    500 ml olejów (pół na pół kokos i rzepak)
    45% wody, bo chciałam, żeby od razu wyszła dość rzadka pasta, a wyszło odwrotnie 🙂
    Przetłuszczenie 0

    1. Kasiu, no więc woda niczego nie zmienia a wręcz odwrotnie 😉

  12. Jaka to jest miazga <3
    Zapach cudownie minimalnie kokosowy (dodałam eukaliptusa, bo wyczytałam, że konserwuje, ale mam w kryształkach i nie wiedząc jak go użyć, rozpuściłam w alkoholu, który się dodaje do zmydlania 🙂 nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale wyszło), eukaliptusem pachnie tylko w kontakcie z wodą jak zrobiłam próbę myjąc naczynia, więc pewnie dodam do płynu do naczyń.
    A jak to super dopiera, zrobiłam próbę na zaschniętej plamie po sosie od hot-doga z orlenu 🙂 (niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy się tym nie pobrudził 🙂 ), tylko dodałam też płyn na samą plamę przed włożeniem do pralki i śladu nie ma.
    Teraz 2 pytania:
    Czy dodawać płyn do szufladki, czy w plastikowym pojemniczku do bębna, tak jak te kupne żele?
    Czy mogę go nie rozrabiać z wodą, czy muszę? Do produkcji dałabym minimalnie więcej wody i gęstsza postać bardziej do mnie przemawia niż taka lejąca.
    Dzięki za to. Już pewnie nigdy nie użyję nic innego do prania 😀

    1. Żarłam z orlena! Do szufladki, do bębna jak chcesz. Również dowolność, bez rozrabiania mniej, rozrobiony więcej – podobnie ja płyny kupowane.

  13. Czy mogę to zrobić z receptury na mydło potasowe na zimno? Receptura #2
    Bez blendowania itp? mydło wyszło super z tego przepisu.
    I czy takie pół na pół rzepak z olejem kokosowym nie pieni się za bardzo do pralki? Z kalkulatora wychodzi wartość 50, a mega pienienie to już 46.

  14. wodorotlenek z kwsem cytrynowym… hmm produktem jest cytrynian potasu (sól potasowa kwasu cytrynowego). Część wodorotlenku w tak przedstawionym procesie jak powyżej zostaje zobojętniona przez kwas cytrynowy.
    Liczba zmydlania to ilość wodorotlenku potrzebna do zmydlenia określonej ilości mieszaniny kwasów tłuszczowych.
    W kuchni, stosując drewnianą łychę i wagę z dokładnością do 0,5 g, używając olejów o nieznanym składzie oraz wodorotlenku (90% zanieczyszczonego węglanami choćby) możemy wytworzyć mydłopodobny produkt – nie mówię, że bezużyteczny.
    Proponuję doświadczenie: rozpuszczamy nasze powstałe mydło w 5 częściach wody, zobojętniamy kwasem cytrynowym do pH7 (pehametr albo papierek lakmusowy)… jeśli nic nam się nie wytrąciło mazistego a roztwór jest klarowny (no może mętny trochę) to oznacza, że użyty tłuszcz, olej przereagował w całości. Jeśli pojawią się konglomeraty (kłaczki, grudki) zbadajmy ich właściwości rozcierając w palcach – będą tłuste – nasze mydło to jakiś przetłuszczony miks a to z kolei wyklucza pranie chyba :D.
    Do czego piję?: Na bazie tej samej partii olejów zróbmy mydło z zerowym przetłuszczeniem, a potem regulujmy pH kwasem cytrynowym do użytecznego… Ale może ja się nie znam.
    Pozdrawiam serdecznie

    1. Piotrze, przeliczamy stechiometrycznie aby dodać odpowiednią ilość wodorotlenku potrzebną do całkowitego zmydlenia tłuszczów i jednocześnie aby zneutraliowć kwas. Nie stosujemy drewnianej łychy a wagę z dokładnością 0,1g. Proponowane przez Ciebie doświadczenie nie ma sensu, bo gotowe mydło, nieważne z jaką ilością niezmydlonego tłuszczu, zawsze ulegnie w obecności kwasu organicznego, reakcji na kształt strącania i z pieniącego detergentu zamieni się w tłustą maź.

  15. Zrobiłam wczoraj i jak postoi, to się rozwarstwia (tłuszcze opadają na dno). W czym problem?

    1. Aniu, tu nie ma tłuszczów, to samo czyste mydło. Nie martw się mnie też nie zawsze wychodzi, wstrząsam przed użyciem 🙂

  16. Witam. Mam pewien problem. Chciałam zrobić ten płyn, lecz po wprowadzeniu składników do kalkulatora wylicza mi on, że należy dodać 127,75 g KOH. Po dodaniu dodatkowego KOH (13,14 g), który musi być dodany ze względu na obecność kwasu cytrynowego wychodzi mi prawie 141 g KOH, a tutaj jest podane 138 g. Co gorsza, przy przeliczaniu receptury na żel do garów ta rozbieżność wyszła mi jeszcze większa. Skąd się bierze ta różnica? Czy alkohol tu coś zmienia?

    1. Poprawka: po zaznaczeniu 90% KOH wg kalkulatora powinnam dodać 141,94 g KOH, dodając te 13,14 g na kwas cytrynowy wychodzi ponad 155 g KOH.

    2. Wybieramy canola oil (taki rzepak jest ogólnie dostępny w polskich sklepach, skład kwasów tłuszczowych zgadza się ze składem z kalkulatora dla canoli), przetłuszczenie -1, w gospodarczych zaokrąglamy wodorotlenek w górę – dla pewności, że nie zostaną żadne niezmydlone kwasy tłuszczowe (np. z powodu, niedokładnej wagi lub wodorotlenku, który przyjął już porcję powietrza). To wszystko daje 138g KOH. Aha i sprawdź jaki olej kokosowy zaznaczasz, bo ilość KOH sugeruje Coconut Oil, fractionated.

    3. Rzeczywiście! Pomyłkowo utożsamiłam Coconut Oil Fractionated z olejem rafinowanym i nic nie chciało mi wyjść. Wielkie dzięki!

  17. 🙂
    Czy ten płyn to się nada do prania wełny i jedwabiu?

  18. Zrobiłam wczoraj i wszystko szło pięknie. Jednak dzisiaj widzę, że żel zmienił kolor na bardziej żółty i się rozwarstwia (na dole żółty płyn). Czy coś zrobiłam nie tak, czy może to normalne i nie powinnam się przejmować?
    Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 🙂

    1. Mi się tak nie robi :/ Tak, używać, wstrząsać i używać 🙂

    2. Dzień dobry, czy można użyć zamiast wódki po prostu spirytus spożywczy? Jaka jest zasada dodawania alkoholi (ile % należy użyć w stosunku do tłuszczy jeśli mamy alkohol o czytości powyżej 99%)?

  19. Jak zwykle rewela! Zaraz paczka z KOH nadejdzie, pozostaje tylko zneutralizować dziecięcia i zakasać rękawy 🙂

  20. Właśnie zrobiłam, konsystencja doskonała, teraz pierwsza próba w pralce, dla zapachu dodałam zapachy kosmetyczne, nic się nie stało złego.

  21. Milu
    A jeśli ja mam bardzo twardą wodę z ujęcia jurajskiego i do każdego prania muszę lać conajmniej ćwiartkę octu – czy taki płyn zniesie obecność octu?

    Z innej beczki – znalazłam w szafce masło klarowane – jest na granicy daty ważności, miałam wyrzucić, ale pomyślałam, że to tłuszcz. Masz jakieś doświadczenia z mydłem na bazie masła klarowanego?
    Bo internet milczy lub cicho szepcze, że śmierdzi.
    Dziękuję
    Kasia

  22. A ja powiem tak:”Dzięki Ci poraz kolejny ,bo mi z nieba spadłaś Mila!” Dzisiaj patrzę na butelkę Tequili i myslę sobie: ” Dałoby się wciepać do mydła???”, bo nikt nie chce tego pić 😉 Do tego skończył mi się płyn do prania,z Twojego genialnego przepisu na gospodarcze potasowe i ukazał mi się Twój mail! Czy czytasz też w myślach? 😉 Ale kiedy zaczęłam czytać ten skład…. Myślę sobie:” skąd ja tę tablicę Mendelejewa teraz wyczaruję ????” Ale ogarnęłam w dalszej części tekstu,że to przecież nie Twója receptura :)))) Uśmiałam się i zaraz wyruszam na pole bitwy! Dziękuję bardzo za kolejny cud przepis w genialnym momencie!!!!
    W nadzieji,że zostanę wysłuchana zapytam tylko: czy Tequila się nada?
    Pozdrawiam!

    1. Nada , jak już nic nie ma innego 😉

  23. Akurat kończy mi się proszek do prania. Zrobiłam już jakiś czas temu duuuużo potasowego, rzepakowego mydła gospodarczego z octem, którego używam do mycia naczyń i rąk w kuchni. Myślisz, że mogłabym teraz dorobić mydło z samego oleju kokosowego z kwaskiem cytrynowym i już gotowe połączyć z tym rzepakowym? Tamtego mam bardzo dużo bo dużo frytek smażyłam i chciałabym to jakoś wykorzystać. Tak w klimacie zero waste 😉

Leave a Reply