fbpx
ARTYKUŁY MYDŁO SODOWE

Mydło kocankowe – zapachowa moc ziół.

Jedno z moich ulubionych ziół. Kocanki piaskowe Helichrysum arenarium rośnie pospolicie w całej Polsce i jest objęte częściową ochroną gatunkową. Z tego powodu najlepiej kupić kwiat Flos Helichrysi w sklepie zielarskim, internetowym lub aptece. Można też pokusić się o uprawę z nasion, sadzonek lub przez kłącza. Warto wepchnąć to zielsko w ług i tłuszcze, żeby mydło kocankowe cieszyło zmysły.

Surowcem zielarskim jest ziele i kwiat. Ja ze względu na pożądany słoneczny kolor wybieram sam kwiat. Kluczową substancją są chalkony – rozpuszczalne w tłuszczach i alkoholach. To one nadają ciepłą barwę i słodki zapach mydłu, do którego użyjemy wyciągu olejowego z kwiatu kocanki. Ponadto zawiera flawonoidy, naryngeninę, kemferol, apigeninę, luteolinę i kwercetynę, kwasy fenolowe (kawowy, syryngowy, protokatechowy, kumarowy), garbniki, fitosterole (kampesterol, beta-sitosterol), hydroksykumaryny (umbeliferon, eskuletyna, skopoletyna), olejek eteryczny, barwniki (arenol, homoarenol), ftalidy (5,7-dwuhydroksyftalid), trójterpeny (kwas ursolowy). To bogactwo substancji daje działanie przede wszystkim antyseptyczne – w ujęciu mydlarskim.

mydło kocankowe
Fot. Mila Wawrzenczyk

Do rzeczy 🙂

Głównym składnikiem mydła będzie oliwa z wytłoczyn oliwek albo inna i to na niej robimy wyciąg. Kwiatostany spryskujemy alkoholem, odstawiamy pod przykryciem na pół godziny. Następnie zalewamy oliwą tak aby została ok. centymetrowa warstwa nad kwiatami. Zakręcamy i wkładamy do kąpieli wodnej o temperaturze wody nie przekraczającej 80 stopni. Pichcimy przez ok. godzinę, wyłączamy i zostawiamy do ostygnięcia. Przecedzamy i otrzymujemy cudnie ciepło pachnący wakacjami wyciąg.

Receptura – mydło kocankowe – metoda CP czyli na zimno

 • 720g oliwy z wytłoczyn oliwek – pomace – wyciąg z kwiatu kocanek (72%)
 • 30g oleju z pestek winogron (3%)
 • 280g wody (28%) – napar na kwiatach kocanki
 • 137g NaOH – co da nam przetłuszczenie 5%

Robimy ług na naparze z kwiatów kocanki (polecam go wcześniej zamrozić) i roztapiamy tłuszcze, studzimy do temperatury 30-35 stopni. Mydła ziołowe na wyciągach, naparach, czy tylko z dodatkiem ziół wymagają niskiej temperatury łączenia. Ponieważ receptura zawiera dużą część tłuszczów płynnych (właściwie cała, bo olej kokosowy w temperaturze pokojowej jest półpłynny) blendując, nie czekajcie na ślad mydlany. Jak tylko utworzy się jednorodna, nierozdzielająca emulsja przelewajcie do formy. Nie trwa to długo, trzeba mieszać i blendować naprzemiennie ze względu na redukcję wody. Mydło można kroić po ok. 6-8 godzinach. Dodatek oleju z pestek winogron i rycynowego powoduje, że mydło jest plastyczne, łatwo się kroi i nie kruszy.

dla zapachu warto poczekać

Kocankowe będzie dojrzewało dłużej. Podobnie jak marsylskiemu trzeba dać mu ok. 4 miesięcy. Jednak warto czekać, bo mydło kocankowe odwdzięczy się delikatnym i pełnym słońca aromatem.

Miłego kręcenia 🙂

Źródła:

Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885, Gera, Germany

rozanski.li Kocanki jeszcze kwitną. Helichrysum (Flos Helichrysi = Flores Stoechados) w fitoterapii

Dz.U. z 2014 r. Nr 0, poz. 1409 – Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin

27 komentarzy

 1. Milu, jeśli chciałabym do zaprezentowanej przez Ciebie receptury dodać 20g kwasu stearynowego (lubię twarde mydło) to muszę coś zmieniać w proporcjach? Jestem początkująca i kalkulatora jeszcze nie ogarniam. Będę wdzięczna za podpowiedź, dziękuję.

 2. Witaj, bardzo chciałam zrobić to mydło ale mam macerat z kocanek zrobiony na zimno na oliwie extra virgin. I teraz zastanawiam się czym zakonserwować żeby mi nie zjełczało. Czy wystarczy jak dodam kwasek cytrynowy 3% MT? Czy coś jeszcze? 🙂

  1. Tą oliwę extra virgin pisałaś w wpisie o tłuszczach nieschnących, że oliwa nierafinowana potrafi zjełczeć przy przetłuszczeniu powyżej 3%.🙂

  2. W poście o tłuszczach nieschnących pisałaś, że oliwa nierafinowana potrafi zjełczeć przy przetłuszczeniu powyżej 3%🙂

  3. Sorry wpisałam dwa razy to samo bo myślałam że pierwszego wpisu nie dodało

 3. Kocham,kocham,kocham😁dziękuję bo czekałam na to …jestes skarbnica wiedzy, moje guru…trzymam kciuki …..dziekuje😁

 4. Witam serdecznie ♥️♥️♥️długo to trwało ale się doczekałam.❤❤❤❤❤wiedza,rzetelność i doswiadczenie-wszyscy tego szukamy. Mila, dzięki ❤❤❤💖💖

 5. Wspaniale, nareszcie jakieś konkrety na rynku mydlarskim. Coś co się przyda początkującym i zaawansowanym🤣👍🏻😘Zbiór mądrości, przepisów i rad.

 6. Jak fajnie Mila ze napisalas cos w rodzaju wstepnu do napisania ksiazki. Po pewnym czasie blog sie wydrukuje i bedzie w koncu tak oczekiwana ksiazka:)

 7. Nareszcie masz swój blog na to czekałam! Już dawno powinnaś go założyć. Mam nadzieję na więcej i teraz czekam na książkę :*

Leave a Reply

%d bloggers like this: